<We_can_help/>

What are you looking for?

Sıkça Sorulan Sorular

Pandemi Sebebi ile Etkinlik Yapılacak mı?

PhotoMaraton, 14 Kasım Cumartesi günü COVID-19 önlemleri alınarak, tüm valilik ve kaymakamlık izinleri ve sağlık/güvenlik ekipleri ile fiziksel olarak düzenlenecektir. Biletino’dan biletini alanların, kayıt masasında göstermeleri süreci hızlandıracaktır.

Nasıl Kayıt Olabilirim?

PhotoMaraton etkinliklerine kayıt olmak için buraya tıklayabilir, işleminizi biletleme platformu olan Biletino aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Katılmak istediğiniz kategoriyi seçtikten sonra ödemenizi gerçekleştirip kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

PhotoMaraton Günü Kayıt Olabilir miyim?

PhotoMaraton günü kayıt masası üzerinden kayıt olabilirsiniz. Katılımcılara sunulan materyellerden ötürü etkinlik günü kayıt yaptıranlardan 25 TL fark ücreti alınmaktadır.

PhotoMaraton Sabahında Ne Yapmalıyım?

PhotoMaraton günü sabah erken saatlerde kayıt masasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Katılımcılara yaka kartı, yelek veya t-shirt teslimi kayıt masası üzerinden gerçekleşmektedir. Yaka kartınızı ve ürünlerinizi aldıktan sonra temalar açıklanana kadar sponsor firmaların stantlarını gezebilir veya ikramlardan faydalanabilirsiniz. T-shirtler her bedene uygun olarak sunulsa da bazı bedenler erken bitebilmektedir. Bu sebeple T-shirt teslimleri “ilk gelen alır” düzeyinde ilerlemektedir.

Fotoğraflar Nerede Çekilir?

PhotoMaraton etkinliklerine fotoğraf çekmeniz için herhangi bir bölge sınırlaması yoktur. PhotoMaraton’un gerçekleştiği il sınırları içerisinde herhangi bir yerde fotoğraf çekebilirsiniz. Yine de bir sonraki istasyona yetişebilmeniz için kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Kısıtlaması var mıdır?

PhotoMaraton etkinliklerine dilediğiniz marka / model fotoğraf makinesi ile katılım gösterebilirsiniz. herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Hatta cep telefonu ile çektiğiniz fotoğraflar için CepPhotoMaraton kategorisinde yer alabilirsiniz.

Fotoğrafların Büyüklüğü ve Formatı Ne Olacak?

Fotoğraflarınızı JPG (JPEG) formatında teslim etmeniz gerekmektedir. Kamerasında sadece JPG özelliği olmayan yarışmalar RAW/JPG olarak çekim yapabilir. Teslim sırasında sadece JPG formatı kabul edilmektedir. Fotoğrafların büyüklüğü makinaların standart ölçülerinde olabilir.

Fotoğraf Teslimi Nasıl Gerçekleşir?

Dijital kategoride çekilen 9 fotoğraf + 3 ikon fotoğrafı Taksim metrosu giriş kısmında bulunan İBB Kültür AŞ “Taksim Sanat” galerisindeki fotoğraf teslim noktasında teslim edilir. Analog kategoride ise Galata Kulesi istasyonunda filmler teslim alınır.

Son Teslim Saati Nedir?

Her ilin teslim saati farklılık göstermektedir. Teslim saatleri, ilgili PhotoMaraton sayfalarında açık olarak belirtilmektedir. Zamana karşı yarışılan PhotoMaraton’larda teslim noktasına belirlenen saatte ulaşmanız gerekmektedir. Açıklanan teslim saatinden 30 dakika sonra teslim noktasının kapıları kapatılmaktadır.

Fotoğraflarımı Silmek İstemiyorum? Ne Yapmalıyım?

PhotoMaraton teslim istasyonlarında ayrıca organizasyona ait bilgisayarlar da bulunur. Bu bilgisayarlar üzerinde, görevlilerin yardımı ile SD kartınızın içerisine bir klasör açarak etkinlik için kullanmak istediğiniz fotoğrafları seçebilirsiniz. Bu sayede gün boyu çektiğiniz fotoğrafları silmek durumunda kalmazsınız. Teslim sırasındaki seçim aşamanızın daha hızlı olabilmesi adına görevli bilgisayarlara geçmeden önce kullanmak istediğiniz fotoğrafların numaralarını ayrıca not etmeniz beklenmektedir.

Photoshop Yapmak Yasak mı?

PhotoMaraton etkinliklerine fotoğraf üzerinde manipülasyon yapmak yasaktır. Resmi PhotoMaraton programı fotoğrafların manipüle edildiğini belirleyebilmektedir. Fotoğrafların EXIF bilgilerinin değişmemesi adına SD karttan çıkarılmaması gerekmektedir.

Makinamın Özelliklerini Kullanabilir miyim?

Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan (kolaj) veya HDR (High Dynamics Range) tekniği kullanılan fotoğraflar yarışma dışında tutulur.

Fotoğraf makinesinin izin verdiği ölçüde düzeltmeler yapılabilmektedir. Örneğin fotoğraf kırpma veya fotoğrafı döndürme (rotate) işlemi yasak değildir.

Tema Belirleyicileri Aynı Zamanda Jüri mi?

Hayır, tema belirleyicileri sadece temaları açıklar ve istasyonlarda yol gösterir. Her PhotoMaraton’da tema belirleyicileri ve jüriler ayrıdır. İlgili PhotoMaraton sayfalarında hem jüriler hem de tema belirleyicileri ayrı olarak açıklanmaktadır. CepPhotoMaraton’larında ise tema belirleyicileri ile jüriler aynı isimlerdir.

Katılamama Durumunda Ücret İadesi Alabilir miyim?

Hayır. Katılım ücreti iade edilmez. Katılım ücreti sadece organizasyon iptali durumda iade edilmektedir.

18 Yaş Altındayım. Sorun Olur mu?

18 yaş ve altındaki katılımcılar, PhotoMaraton gününde, kayıt masasındaki görevliye teslim etmek üzere veli veya velinin yazılı izni ile PhotoMaraton’a katılabilirler.

Hava Yağmurlu. Etkinlik Ertelenir mi?

PhotoMaraton her şartta düzenlenebilen bir etkinliktir. Bu sebeple hava koşulları sebebi ile etkinlikler ertelenmez.

İstasyon nedir? Nereden Öğrenebiliriz?

İstasyonlar temaların açıklandığı bölgelerdir. Katılımcılar temalarını istasyonlarda öğrenmektedir. Bu sebeple tüm katılımcıların PhotoMaraton’a devam edebilmeleri için istasyonlarda buluşması gerekmektedir. Her istasyonda bir PM ikonu bulunur. Katılımcılar, temalarını öğrendikten sonra PM ikolarını fotoğraflayarak orada olduklarını kanıtlarlar ve etkinliğe devam ederler.

İstasyona Geç Kaldım. Temaları Nasıl Öğrenebilirim?

Temaların açıklandığı istasyonlara en geç 30 dakika kadar geç kalınabilir. Organizasyon ekibi, temalar açıklandıktan sonra 30 dakika daha istasyonda bulunmaktadır. Tema belirleyicilerin sundukları temalarına ait bilgilendirmeyi veya ipuçlarını kaçırmış olabilirsiniz ancak buluşma zamanından 30 dakika sonra bile istasyonda bulunursanız yeni temaları öğrenebilirsiniz.

PM İkonu Nedir? Çekmek Zorunlu mudur?

PM ikonu her istasyonda fotoğraflanması zorunlu olan PhotoMaraton ikonlarıdır. İkonların fotoğrafını çekmek, katılımcının orada olduğunu kanıtlamaktadır. İkonlar, her istasyonda farklılık gösterebileceği gibi farklı illerde düzenlenen PhotoMaraton’larda da değişebilir. PM ikonları istasyonlarda açıklanmaktadır. İkonlar genellikle temaların asıldığı duvarlar olarak kullanılmaktadır.

Fotoğrafların Telif Hakkını Kaybeder miyim?

Hayır, PhotoMaraton etkinlikleri, teslim edilen fotoğrafların haklarını otomatik olarak almaz, veritabanları oluşturmaz ve bu veritabanlarını hiçbir şekilde izni olmadan yeniden satmaz veya kullanmaz. Sadece ödül verilen fotoğrafların hakları (yönetmelik uyarınca) PhotoMaraton’un ortakları tarafından ev sahipliği yapan belediye yönetimi tarafından kullanılabilir. Diğer tüm fotoğraflar, etkinliğin kalıcı galerisinin bir parçası olacak ve her zaman, tüm etkilerin haklarını elinde bulunduran fotoğrafçının adıyla eşlik edilecektir. Jüri tarafından ilk olarak seçilen fotoğraflar, sergi ve kitap olarak kullanılabilir.

Fotoğraflarımı Sosyal Medyada Paylaşabilir miyim?

PhotoMaraton etkinliğinde elemeye gönderilen fotoğraflar, sonuçlar açıklanana kadar hiç bir şekilde sosyal medyada paylaşılamaz, duyurusu yapılamaz veya jüri üyelerine gönderilemez. Aksi her davranış, kural ihlaline girmektedir.

Jüriler Nasıl Seçim Yapıyor?

PhotoMaraton’larda tema adeti kadar jüri bulunur. Jüriler, katılımcıların ismini göremez, fotoğrafları katılımcının kayıt numaraları ile görürler. Jürilere ayrı ayrı klasörlerde temalara ait katılımcıların fotoğrafları teslim edilir. Her jüri önce kendi tema birincilerini belirler. Devamında her jüri üyesinin ilgili tema için önerdiği fotoğraflar ortak klasörlerde toplanır ve toplu olarak değerlendirilir. En sonunda her tema için birinci seçilen fotoğraflar belirlenir.

Kazananlar Ne Zaman Açıklanır?

PhotoMaraton kazananları, 2020 yılı etkinlikleri için 20 Aralık Pazar günü Haliç Kongre Merkezi Sadabat Salonu’nda düzenlenecek ödül töreninde tema sırasına göre açıklanır. Kazanan fotoğraflar sunum halinde gösterilir. Kazanan fotoğrafların baskısı alınmaz. Önce CepPhotoMaraton’u kazananları sonrasında ise PhotoMaraton kazananları, kazanan kişinin ismi ile açıklanır.

Bir Kişi Birden Fazla Ödül Kazanabilir mi?

2018 ve 2019 yıllarında bir kişi birden fazla ödül alabiliyorken, 2020 yılı ve sonrası için ilgili kural değiştirilmiştir. 2020 yılı itibari ile bir kişi en fazla bir tema birincisi ödülüne sahip olur. Eğer katılımcı birden fazla kategoride yer almışsa, ayrı ayrı kategoriler için ayrı ayrı tema birincisi olabilir ve ödüllerine sahip olabilir.

PhotoMaraton Ödülü Nasıl Belirlenir?

Belirlenen temalarının herhangi birinde birinci olan katılımcılar, PhotoMaraton ödülü almaya hak kazanır. Her tema birincisine ayrıca tema birinciliği kupası verilmektedir. Ödüller sponsor firmaların katkıları ile gerçekleşmektedir. Ödüller her PhotoMaraton için farklı olabilmektedir. PhotoMaraton ödülleri ilgili etkinliğin sayfasında açık olarak belirtilmektedir.

CepPhotoMaraton Nedir?

CepPhotoMaraton, fotoğraf çekme özeliği olan herhangi bir cep telefonu ile katılınan formattır. CepPhotoMaraton’unda tema sayısı daha azdır ve Instagram üzerinden paylaşım yapılarak fotoğraflar teslim edilir. Katılımcıların Instagram hesaplarının herkese açık olması gerekmektedir. Paylaşımlar yapılırken #photomaraton etiketinin kullanılması zorunludur. Ayrıca paylaşım yapıldığı esnada tema adı da belirtilmelidir. CepPhotoMaraton’unda fotoğraflar manipüle edilebilir. Katılımcılar, temalar açıklandıktan sonra ilgili saatler arasında fotoğraflarını çeker ve gün sonuna kadar Instagram üzerinden paylaşımlarını yapar.

Analog Kategori Nedir?

Analog fotoğraf makineleri ile katılım gösterilen formattır. Analog kategoride filmler, PhotoMaraton ekibi tarafından kayıt esnasında teslim edilir. Katılımcılar, kendilerine sunulan filmler ile temalara çalışır ve filmlerini açıklanan teslim noktasında teslim eder. Filmler, anlaşmalı olan firma tarafından işlem görür ve fotoğraflar katılımcının mail adresine iletilir. Katılımcı, temalara uygun gördüğü fotoğrafları “info@photomaraton.com” adresine teslim tarihinden itibaren en geç 1 hafta içerisinde fotoğraf ismi ve tema adı ile paylaşır. İlgili fotoğraflar jüri üyeleri ile paylaşılır.

Video Kategori Nedir?

Açıklanan temaya özel sesli ve görüntülü video ile katılım gösterilen formattır. Videolar halka açık YouTube veya Vimeo hesapları üzerinden #photomaraton hashtagi ve kayıt numarası ile paylaşılır. Videoların teslimi, temanın açıklanma saatinden itibaren 48 saattir.

CepPhotoMaraton'unda Benim Çektiğimi Nereden Bileceksiniz?

Ödül töreni sırasında kazanan fotoğraflar Instagram kullanıcı adı ile açıklanır. Ödül töreninde yer alan katılımcılardan fotoğrafı çekmiş oldukları cep telefonu istenir. Fotoğrafların o telefondan çekilip çekilmediği, hangi saatler arasında çekildiği ve diğer detaylar kontrol edilir. Her şey doğru ise kazanan fotoğraflar resmi olarak onaylanır.

Hem PhotoMaraton'a hem de diğer Kategorilere Katılabilir miyim?

Evet, katılımcıların istediği kategoride bulunmaları mümkündür. Katılımcılar, her etkinliğe ait kurallara uyabildiği müddetçe herhangi bir sorun yaşamaz. Hem PhotoMaraton’a hem CepPhotoMaraton’una hem Analog Kategoriye hem de Video Kategoriye katılmak için ayrı ayrı bilet alınması gerekmektedir. 2019 yılında hem PhotoMaraton hem de CepPhotoMaraton’una katılım gösteren çok sayıda kişi bulunmuştur.

İtiraz Süreci Ne Zaman?

Katılımcılar, PhotoMaraton tema birincilerinin açıklanmasının ardından 15 gün içerisinde kural ihlaline yönelik itirazda bulunabilir. İsim Soyisim, Telefon Numarası, Mail Adresi ve şikayet konusu ile ilgili bilgiler “info@photomaraton.com” adresine iletilir. Ödül almaya hak kazananların ödülleri, itiraz sürecinden sonra paylaşılır.