<We_can_help/>

What are you looking for?

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Kayıt Olabilirim?

PhotoMaraton İstanbul 2022’ye kayıt olmak için buraya tıklayabilir, işleminizi biletleme platformu olan Biletino aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Katılmak istediğiniz kategorileri seçtikten sonra ödemenizi gerçekleştirip kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

PhotoMaraton Günü Kayıt Olabilir miyim?

PhotoMaraton günü kayıt masası üzerinden kayıt olabilirsiniz. Katılımcılara sunulan materyellerden ötürü etkinlik günü kayıt yaptıranlardan 20 TL fark ücreti alınmaktadır.

İstediğim Kategoriye Katılabilir miyim? Bir Sınırlama Var mıdır?

Evet, katılımcıların istediği kategoride bulunmaları mümkündür. Katılımcılar, her etkinliğe ait kurallara uyabildiği müddetçe herhangi bir sorun yaşamaz. Hem Dijital Kategoriye hem Cep Kategoriye hem Analog Kategoriye hem de Video Kategoriye katılmak için ayrı ayrı bilet alınması gerekmektedir. Geçtiğimiz senelerde eş zamanlı katılım gösteren ve kazanan çok sayıda kişi bulunmuştur.

PhotoMaraton Sabahında Ne Yapmalıyım?

PhotoMaraton günü sabah erken saatlerde kayıt masasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Öncesinde sizinle paylaşılacak taahhütnameyi doldurmalısınız. Katılımcılara yaka kartı, yelek veya t-shirt teslimi kayıt masası üzerinden gerçekleşmektedir. Kayıtlar saat 09.00’da başlamaktadır. Saat 12.00’de kayıt masası kapanır ve temalar açıklanır.

 

Yaka kartınızı ve ürünlerinizi aldıktan sonra temalar açıklanana kadar sponsor firmaların stantlarını gezebilir veya ikramlardan faydalanabilirsiniz. T-shirtler her bedene uygun olarak sunulsa da bazı bedenler erken bitebilmektedir. Bu sebeple T-shirt teslimleri “ilk gelen alır” düzeyinde ilerlemektedir.

 

Analog kategori katılımcılarına kullanacakları filmler organizasyon tarafından sağlanacaktır.

Tema Belirleyicileri Aynı Zamanda Jüri mi?

Hayır, tema belirleyicileri sadece temaları açıklar ve istasyonlarda yol gösterir. Her PhotoMaraton’da tema belirleyicileri ve jüriler ayrıdır. İlgili PhotoMaraton sayfalarında hem jüriler hem de tema belirleyicileri ayrı olarak açıklanmaktadır. Cep ve Video kategorilerinde ise tema belirleyicileri ile jüriler aksi belirtilmedikçe aynı isimlerdir.

Fotoğraflar Nerede Çekilir?

PhotoMaraton etkinliklerine fotoğraf çekmeniz için herhangi bir bölge sınırlaması yoktur. PhotoMaraton’un gerçekleştiği il sınırları içerisinde herhangi bir yerde fotoğraf çekebilirsiniz. Yine de bir sonraki istasyona yetişebilmeniz için kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Kısıtlaması var mıdır?

PhotoMaraton etkinliklerine dilediğiniz marka / model fotoğraf makinesi ile katılım gösterebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Cep telefonu veya tablet ile çektiğiniz fotoğraflar için Cep kategorisinde yer alabilirsiniz.

Drone kullanımı konusunda ise etkinliğin özel bir izni bulunmamaktadır.

Birden Fazla Cihaz Kullanabilir miyim?

Hayır. Dijital, Analog ve Mobil kategoriler için sadece tek bir cihaz üzerinden fotoğraf çekebilirsiniz. PhotoMaraton etkinliklerine herhangi bir cihaz ile katılım sağlansa da birden fazla cihaz kullanılamaz. Farklı bir konu olarak, aynı cihaz ile birden fazla SD kart kullanılabilir.

Fotoğrafların Büyüklüğü ve Formatı Ne Olacak?

Fotoğraflarınızı JPG (JPEG) formatında teslim etmeniz gerekmektedir. Kamerasında sadece JPG özelliği olmayanlar RAW/JPG olarak çekim yapabilir. Teslim sırasında sadece JPG formatı kabul edilmektedir. Fotoğrafların büyüklüğü makinaların standart ölçülerinde olabilir.

Fotoğraf Teslimi Nasıl Gerçekleşir?

Dijital ve Mobil kategori teslimleri photomaraton.com üzerinden gerçekleşir.

 

Not: Aynı anda hem dijital hem de mobil kategoriye katılanlar, aynı form üzerinden tek seferde fotoğrafları gönderebilir.

 

Dijital kategoride çekilen 9 fotoğraf + 3 ikon fotoğrafı, 30 Ekim 2022 saat 11:59’a kadar açık kalacak olan forma yüklenir. İlgili formda her bir temaya ait fotoğrafınızı ve istasyon fotoğraflarını yüklemek durumundasınız. Sirkeci İkonu + Sirkeci 3 Tema + Beyazıt İkonu + Beyazıt 3 Tema + Şişhane İkonu + Şişhane 3 Tema sıralamasına uygun halde teslim edilmelidir.

 

Cep kategoride çekilen 3 fotoğraf + 3 ikon fotoğrafı, 30 Ekim 2022 saat 11:59’a kadar açık kalacak olan forma yüklenir. İlgili formda her bir temaya ait fotoğrafınızı ve istasyon fotoğraflarını yüklemek durumundasınız. Sirkeci İkonu + Sirkeci Tema + Beyazıt İkonu + Beyazıt Tema + Şişhane İkonu + Şişhane Tema sıralamasına uygun halde teslim edilmelidir.

 

Aynı zamanda cep kategori katılımcıları açıklanan 3 temaya ait fotoğrafları 30 Ekim 2022 Saat 11.59’a kadar “#photomaraton22” ve “#canonphotomaratonda” etiketleri, “tema numarası” ve “katılımcı numarası” ile herkese açık olan Instagram hesaplarından yüklemelidir. Sosyal medya paylaşımı olmayan fotoğraflar jüriye sunulmamaktadır.

 

Analog kategoride, Şişhane istasyonunda filmler teslim alınır. (Kutusunu saklayınız.) Karaköy Fotoğrafçı firmasında yıkatılır ve fotoğraflar mail ortamında katılımcılara ulaştırılır.

 

Video kategori katılımcıları, Sirkeci istasyonunda açıklanan video teması özelinde hazırlayacakları sesli/müzikli videoyu 31 Ekim 2022 Saat 12.00’ye kadar (tema açıklanma saatinden itibaren 48 saat) “İsim Soyisim / #photomaratonistanbul” başlığı ile YouTube veya Vimeo platformlarında halka açık olarak paylaşır.

Son İstasyondan Sonra Fotoğraf Çekmek İçin Ne Kadar Zamanım Var?

2022 yılında ilk 3 tema için 3 saat, ikinci üç tema için 3 saat ve son 3 tema için 3 saat süreniz bulunur. Bu durumda Şişhane istasyonunda saat 18.00’de açıklanacak 3 tema için de sadece 3 saatiniz bulunur. Saat 21.00’den sonra çekilen fotoğraflar jüri ile paylaşılmaz. Aynı durum cep kategori için de geçerlidir.

Tüm Temalar İçin Fotoğraf Çekmeli ve Teslim Etmeli miyim?

Evet. PhotoMaraton etkinliklerinde açıklanan tema adeti kadar fotoğraf kabul edilir. 9 tema var ise 9 fotoğraf çekmeli ve istasyondan bulunduğunuzu kanıtlamak üzere  PM İkonu fotoğrafları ile birlikte teslim etmek durumundasınız. Aynı durum analog ve cep kategoriler için de geçerlidir.

 

Eğer özellikle, zaman ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız ve son istasyonda açıklanan temalar için fotoğraf çekmek istemiyorsanız bile, tema saatine uygun olacak şekilde boş bir fotoğraf çekmeli ve forma yüklemelisiniz.

Son Teslim Saati Nedir?

Her ilin teslim saati farklılık göstermektedir. Teslim saatleri, ilgili PhotoMaraton sayfalarında açık olarak belirtilmektedir. Zamana karşı yarışılan PhotoMaraton’larda teslim noktasına belirlenen saatte ulaşmanız gerekmektedir. Açıklanan teslim saatinden 30 dakika sonra teslim noktasının kapıları kapatılmaktadır.

 

Örneğin 2022 yılında dijital ve mobil kategori internet sitesi üzerinden 30 Ekim 2022 Saat 11.59’a kadar teslim alınacaktır. Analog kategori ise saat 18.00’den itibaren Şişhane istasyonunda teslim edilmelidir.

Fotoğraflarımı Silmek İstemiyorum? Ne Yapmalıyım?

Not: 2022 yılında teslim istasyonu kurulmayacaktır.

 

PhotoMaraton teslim istasyonlarında ayrıca organizasyona ait bilgisayarlar da bulunur. Bu bilgisayarlar üzerinde, görevlilerin yardımı ile SD kartınızın içerisine bir klasör açarak etkinlik için kullanmak istediğiniz fotoğrafları seçebilirsiniz. Bu sayede gün boyu çektiğiniz fotoğrafları silmek durumunda kalmazsınız. Teslim sırasındaki seçim aşamanızın daha hızlı olabilmesi adına görevli bilgisayarlara geçmeden önce kullanmak istediğiniz fotoğrafların numaralarını ayrıca not etmeniz beklenmektedir.

Teslim Edeceğim Fotoğrafın Adı Nasıl Bulunur?

2022 yılında fotoğraf teslimleri için her bir temaya sadece bir adet fotoğraf kabul edilecektir. Göndereceğiniz fotoğrafa müdahale etmeden, adını bile değiştirmeden formdaki ilgili alana yükleyebilirsiniz.

Fotoğraf makinenizde fotoğrafın sıra numarasını değil, direkt fotoğrafın adını not etmeniz beklenmektedir. SD kartınız bilgisayara takıldığında fotoğrafın sıra numarası değil fotoğraf ismi üzerinden ilerleme yapılmaktadır.

Katılamama Durumunda Ücret İadesi Alabilir miyim?

Hayır. Katılım ücreti iade edilmez. Katılım ücreti sadece organizasyon iptali durumda iade edilmektedir.

18 Yaş Altındayım. Sorun Olur mu?

18 yaş ve altındaki katılımcılar, PhotoMaraton gününde, kayıt masasındaki görevliye teslim etmek üzere veli veya velinin yazılı izni ile PhotoMaraton’a katılabilir. PhotoMaraton herkese açıktır.

Pandemi Sebebi ile Etkinlik Yapılacak mı?

PhotoMaraton, COVID önlemleri alınarak, tüm valilik ve kaymakamlık izinleri ve sağlık/güvenlik ekipleri ile fiziksel olarak düzenlenecektir. Biletino’dan biletini alanların, kayıt masasında göstermeleri süreci hızlandıracaktır.

Hava Yağmurlu. Etkinlik Ertelenir mi?

PhotoMaraton her şartta düzenlenebilen bir etkinliktir. Bu sebeple hava koşulları sebebi ile etkinlikler ertelenmez. Havanın durumuna göre hazırlıklı katılım gösterebilirsiniz.

Photoshop Yapmak Yasak mı?

PhotoMaraton etkinliklerine fotoğraf üzerinde manipülasyon yapmak yasaktır. Ayrıca PhotoMaraton ruhuna aykırıdır. Resmi PhotoMaraton programı fotoğrafların manipüle edildiğini belirleyebilmektedir.

 

Hangi cihazdan, hangi saatte, hangi programlar aracılığı ile manipülasyon yapıldığı ve hatta EXIF bilgisinin değiştirilip değiştirilmediği bile çok açık olarak gözükmektedir. İlgili fotoğraflar kural dışı sayıldığından jüri ile paylaşılmamaktadır.

 

Fotoğrafların sadece SD kartında yer alan orijinal halleri teslim alınır veya forma yüklenir. PhotoMaraton sonuçlarını incelediğinizde, manipüle edilmiş hiçbir fotoğraf kazanamamıştır, kazanamayacaktır.

Makinamın Özelliklerini Kullanabilir miyim?

Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan (kolaj) veya HDR (High Dynamics Range) tekniği kullanılan fotoğraflar kural dışında tutulur.

 

Fotoğraf makinesinin izin verdiği ölçüde düzeltmeler yapılabilmektedir. Örneğin fotoğraf kırpma veya fotoğrafı döndürme (rotate) işlemi yasak değildir.

 

Eğer makinanın filtrelerini kullanmak istiyorsanız, herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına fotoğrafı çekmeden önce filtreyi uygulamalısınız. Fotoğraf çekildikten sonra makine özellikleri kullanılarak yapılan değişimler fotoğrafın saatini değiştirebilir.

İstasyon nedir? Nereden Öğrenebiliriz?

İstasyonlar temaların açıklandığı bölgelerdir. Katılımcılar temalarını istasyonlarda öğrenmektedir. Bu sebeple tüm katılımcıların PhotoMaraton’a devam edebilmeleri için istasyonlarda buluşması gerekmektedir. Her istasyonda bir PM ikonu bulunur. Katılımcılar, temalarını öğrendikten sonra PM ikolarını fotoğraflayarak orada olduklarını kanıtlarlar ve etkinliğe devam ederler.

2022 yılındaki istasyonlar: Sirkeci (12.00) – Beyazıt (15.00) – Şişhane (18.00)

İstasyona Geç Kaldım. Temaları Nasıl Öğrenebilirim?

Temaların açıklandığı istasyonlara en geç 30 dakika kadar geç kalınabilir. Organizasyon ekibi, temalar açıklandıktan sonra 30 dakika daha istasyonda bulunmaktadır. Tema belirleyicilerin açıkladıkları temalara ait bilgilendirmeyi veya ipuçlarını kaçırmış olabilirsiniz ancak buluşma zamanından 30 dakika sonra bile istasyonda bulunursanız yeni temaları öğrenebilirsiniz.

 

Eğer istasyona uğramadan temaları arkadaşınızdan öğrenirseniz bile, PM ikonunu çekmediğiniz için kural dışı sayılırsınız.

PM İkonu Nedir? Çekmek Zorunlu mudur?

PM ikonu her istasyonda fotoğraflanması zorunlu olan PhotoMaraton ikonlarıdır. İkonların fotoğrafını çekmek, katılımcının orada olduğunu kanıtlamaktadır. İkonlar, her istasyonda farklılık gösterebileceği gibi farklı illerde düzenlenen PhotoMaraton’larda da değişebilir. PM ikonları istasyonlarda açıklanmaktadır. İkonlar genellikle tema kartlarının asıldığı duvarlar olarak kullanılmaktadır. Kısaca istasyonda olduğunuzu kanıtlamak üzere bir fotoğraf çekmek durumundasınız.

Fotoğrafların Telif Hakkını Kaybeder miyim?

Hayır, PhotoMaraton etkinlikleri, teslim edilen fotoğrafların haklarını otomatik olarak almaz, veritabanları oluşturmaz ve bu veritabanlarını hiçbir şekilde izni olmadan yeniden satmaz veya kullanmaz. Sadece ödül verilen fotoğrafların hakları (yönetmelik uyarınca) PhotoMaraton’un ortakları olan ve ev sahipliği yapan belediye yönetimi tarafından kullanılabilir. Diğer tüm fotoğraflar, etkinliğin kalıcı galerisinin bir parçası olacak ve her zaman, tüm etkilerin haklarını elinde bulunduran fotoğrafçının adıyla eşlik edilecektir. Jüri tarafından ilk olarak seçilen fotoğraflar, sergi ve kitap olarak kullanılabilir.

Fotoğraflarımı Sosyal Medyada Paylaşabilir miyim?

PhotoMaraton etkinliğinde elemeye gönderilen fotoğraflar, sonuçlar açıklanana kadar hiç bir şekilde sosyal medyada paylaşılamaz, duyurusu yapılamaz veya jüri üyelerine gönderilemez. Aksi her davranış, kural ihlaline girmektedir.

Cep Kategoride Paylaştığım Fotoğrafları Silebilir miyim?

Sonuçlar açıklanana kadar halka açık Instagram hesabından #hashtag ile paylaşılan fotoğraflar silinmemelidir. Sonuçlar açıklandıktan sonra istediğiniz fotoğrafı hesabınızdan kaldırabilirsiniz. Aynı durum video kategori için de geçerlidir.

Jüriler Nasıl Seçim Yapıyor?

PhotoMaraton’larda tema adeti kadar jüri bulunur. Jüriler, katılımcıların hiç bir özel bilgisini (ismini, telefonunu, mail adresini vb.) göremez. Fotoğrafları sadece katılımcının kayıt numaraları ile görürler. Jürilere ayrı ayrı klasörlerde temalara ait katılımcıların fotoğrafları teslim edilir. Her jüri önce kendi tema birincilerini belirler. Devamında her jüri üyesinin ilgili tema için önerdiği fotoğraflar ortak klasörlerde toplanır ve toplu olarak değerlendirilir. En sonunda her tema için birinci seçilen fotoğraflar belirlenir. Eğer bir fotoğraf sergilemeye layık görülmüşse o da toplantı esnasında belirlenir.

 

PhotoMaraton genel birincisi ise, seçilen tema birincileri arasından belirlenir.

Kazananlar Ne Zaman Açıklanır?

PhotoMaraton kazananları, 2022 yılı etkinlikleri için Aralık ayında düzenlenecek ödül töreninde tema sırasına göre açıklanır. Kazanan fotoğraflar sunum halinde gösterilir. Kazanan fotoğrafların baskısı alınmaz. Her bir kategori için fotoğraflar; tema adı ve  kazanan kişinin ismi ile açıklanır.

Bir Kişi Birden Fazla Ödül Kazanabilir mi?

2018 ve 2019 yıllarında bir kişi birden fazla ödül alabiliyorken, 2020 yılı ve sonrası için ilgili kural değiştirilmiştir. 2020 yılı itibari ile bir kişi en fazla bir tema birincisi ödülüne sahip olur.

 

Eğer katılımcı birden fazla kategoride yer almışsa, ayrı ayrı kategoriler için ayrı ayrı tema birincisi olabilir ve ödüllerine sahip olabilir.

PhotoMaraton Ödülü Nasıl Belirlenir?

Belirlenen temalarının herhangi birinde birinci olan katılımcılar, PhotoMaraton ödülü almaya hak kazanır. Her tema birincisine ayrıca tema birinciliği kupası verilmektedir. Ödüller sponsor firmaların katkıları ile gerçekleşmektedir. Ödüller her PhotoMaraton için farklı olabilmektedir. PhotoMaraton ödülleri ilgili etkinliğin sayfasında açık olarak belirtilmektedir.

Cep Kategori Nedir?

Cep (Mobil) kategori, fotoğraf çekme özeliği olan herhangi bir cep telefonu veya tablet ile katılım sağlanan formattır. Cep kategoride tema sayısı daha azdır ve Instagram üzerinden paylaşım yapılarak fotoğraflar teslim edilir. Katılımcıların Instagram hesaplarının herkese açık olması gerekmektedir. Paylaşımlar yapılırken önceden belirlenen bir hashtag (örn: #photomaraton22), tema adı ve katılımcı numarasının kullanılması zorunludur. Cep kategoride fotoğraflar, telefon özellikleri kullanılarak manipüle edilebilir. Katılımcılar, temalar açıklandıktan sonra ilgili saatler arasında fotoğraflarını çeker. Akabinde fotoğraflarını teslim eder ve ayrıca  Instagram üzerinden paylaşımlarını yapar.

 

2022 yılında cep kategori temalarına ait fotoğraflar, Instagram’dan paylaşılacağı gibi ayrıca photomaraton.com üzerindeki form doldurularak teslim edilecektir.

Analog Kategori Nedir?

Analog fotoğraf makineleri ile katılım gösterilen formattır. Analog kategoride filmler, PhotoMaraton tarafından ek ücret istenmeksizin kayıt masasında teslim edilir. Herkese aynı model film sunulur.

 

Katılımcılar, filmler ile temalara çalışır ve filmlerini açıklanan teslim noktasında (2022 yılında Şişhane) teslim eder. Filmler, anlaşmalı olan firma tarafından işlem görür ve fotoğraflar katılımcının mail adresine iletilir. Katılımcı, temalara uygun gördüğü fotoğrafları “info@photomaraton.com” adresine teslim tarihinden itibaren en geç 1 hafta içerisinde fotoğraf ismi ve tema adı ile paylaşır. İlgili fotoğraflar jüri üyeleri ile paylaşılır.

2022 yılında tarama yıkama işlemleri Karaköy Fotoğrafçı tarafından gerçekleşecektir.

Video Kategori Nedir?

Açıklanan temaya özel sesli ve görüntülü video ile katılım gösterilen formattır. İster fotoğraf makinesi ister cep telefonu ile katılım sağlanabilir. Videolar halka açık YouTube veya Vimeo hesapları üzerinden #photomaraton hashtagi ve kayıt numarası ile paylaşılır. Videoların teslimi, temanın açıklanma saatinden itibaren 48 saattir.

CepPhotoMaraton'unda Benim Çektiğimi Nereden Bileceksiniz?

Mobil kategoride çekilen fotoğrafların orijinal hali teslim esnasında temin edilir. Fotoğrafların o telefondan çekilip çekilmediği, hangi saatler arasında çekildiği ve diğer detaylar kontrol edilir. Her şey doğru ise kazanan fotoğraflar resmi olarak onaylanır. Ödül töreni sırasında kazanan fotoğraflar Instagram kullanıcı adı ile birlikte açıklanır.

İtiraz Süreci Ne Zaman?

Katılımcılar, PhotoMaraton tema birincilerinin açıklanmasının ardından 15 gün içerisinde kural ihlaline yönelik itirazda bulunabilir. İsim Soyisim, Telefon Numarası, Mail Adresi ve şikayet konusu ile ilgili bilgiler “info@photomaraton.com” adresine iletilir. Ödül almaya hak kazananların ödülleri, itiraz sürecinden sonra paylaşılır.

İtiraz Sonrasında Ödüller Devreder mi?

İtiraz süreci içerisinde etkinliğin şartnamesine ve kurallarına uygun olmayan bir fotoğraf belirlenmişse, ilgili ödül iptal olur. İlgili kişinin derecesi iptal olur ve sunulacak ödül kendisine iletilmez. Herhangi bir iptal durumunda sıralama değişmez. Sadece ilgili temanın kazananı olmaz. Yani herhangi bir temada sergileme alan bir kişi, sergileme olarak kalmaya devam eder.

Bir Şartname Var mıdır?

2022 yılı etkinlik şartnamesini incelemek için buraya tıklayınız.