<We_can_help/>

What are you looking for?

Katılım Şartları ve Kurallar

Katılım Şartları

Kimler Katılır? 
Yarışmaya herhangi bir dijital kamera, analog kamera ve/veya cep telefonu kullanan herkes katılabilir. İster amatör, ister profesyonel olsun tüm fotoğraf severlere açıktır.


Kaç Tema Olur?

PhotoMaraton’lar uluslararası standartlar gereği 6 tema, 9 tema, 12 tema veya 24 tema şeklinde gerçekleştirilebilir. Katıldığınız ile ait PhotoMaraton’un kaç tema bazlı olacağı açıklanmaktadır.


Temalar Sıralı Teslim Edilir

PhotoMaraton’da temalar, açıklanan sıra ile teslim edilmelidir. Bu kural, dünyadaki diğer tüm PhotoMaraton etkinliklerinde değişmeyen bir kuraldır.

En önemli konu; diğer istasyona gidene kadar açıklanan her tema için fotoğraf çekilmesi gerekliliğidir. Örneğin 4. tema açıklandığında ondan önceki temalar için fotoğraf çekilemez.


Makine Saati Kontrol Edilmeli

Etkinlik öncesinde fotoğraf makinasının tarih ayarları kontrol edilmelidir. Geçmiş döneme işlenen fotoğraflar diskalifiye olmaktadır. Önemli ve hassas bir konudur.


Fotoğraf Manipülasyonu Yasaktır

Fotoğraflar Photoshop veya benzeri programlar ile düzenlenemez. Fotoğraf üzerinde manipülasyon yapılamaz. Fotoğraflar SD karttaki orjinal halleri ile teslim edilmelidir.

Fotoğraf makinasının izin verdiği kırpma, fotoğrafı döndürme vb. işlemler kurallara aykırı değildir.

Üst üste fotoğraf çekim tekniği ile üretilen fotoğraflar kural dışı sayılacaktır.


Ekipmanlarınızla Geliniz

PhotoMaraton günü boş bellek kartı ve ve şarjlı piller katılımcıların yanında olmalıdır. Aksi bir durumda PhotoMaraton ekibi müdahale edememektedir. Bazı PhotoMaraton’larda sponsor stantları üzerinden kamera kiralama, lens temizleme, SD kart temini gibi uygulamalar yapılabilmektedir.

 

İstasyonlara Geç Kalmayınız
Temalar, önceden belirlenen istasyonlarda açıklanmaktadır. Temaları öğrenmek için İstasyonlara zamanında gelinmesi gerekir. İstasyonlara en fazla 30 dakika geç kalınabilir.

 

PM İkonları Çekilmelidir
Her istasyonda, PhotoMaraton ikonu bulunur. Temalara ait fotoğrafları çekmeden evvel PM ikonlarının fotoğraflanması gerekir. PM ikonları, katılımcının o istasyonda olduğunu kanıtlar.

 

Teslim Adeti
PhotoMaraton teslim noktalarında kabul edilen fotoğraf sayısı = Tema adeti + PM İkonu adetidir. 6 Temalı bir PhotoMaraton’da ikonlarla birlikte toplamda 9 fotoğraf, 9 Temalı bir PhotoMaraton’da ikonlarla birlikte toplamda 12 fotoğraf, 12 temalı bir PhotoMaraton’da ikonlarla birlikte toplamda 15 fotoğraf teslim alınır.

 

Format / görüntü işleme
Yalnızca JPG formatları kabul edilir. Lütfen fotoğraf makinenizde JPG formatını ve fotoğrafların kalitesi olarak “yüksek” değerini ayarlayınız. Resim biçimi olarak, standartlar gereği 4:3 formatını seçmeniz önerilmektedir. Akşam çekimlerinde ihtiyacınız doğrultusunda bir flaş veya tripod kullanmanız mümkündür.

 

Dakiklik
Başlama saatinden itibaren 30 dakika içinde toplantı noktasına gelmeyen veya belirtilen zamanlarda, ara saatlerde görünmeyenler diskalifiye olur. Aynı durum, saati varış istasyonu için de geçerlidir. Her istasyon için yarım saat geç gelme payı tanınmaktadır.

Kurallar

Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı inceleyerek daha detaylı sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

1. PhotoMaraton etkinliğinde, dijital kategori için içinde kart yuvası bulunan dijital kameralar kullanılmalıdır. Herhangi bir veri manipülasyonu (fotoğraf düzenleme, dosyaları yeniden adlandırma, EXIF verilerinde yapılan değişiklikler vb.) diskalifiye edilmeye neden olacaktır. Yarışma süresince sadece bir kamera kullanılabilir. Dosya biçimi “JPEG” olmalıdır. Fotoğrafların silinmesine ve tekrarına izin verilir. (Bkz: Sıkça Sorulan Sorular)

 

2. Cep Kategori; tablet veya cep telefonu kullanımı ile gerçekleşir. Fotoğraflar iOS veya Android tabanlı telefonlarda hem düzenlenerek hem de farklı sıralarda kaydedilebilir. Tema adeti kadar fotoğraflar #photomaraton etiketi ile Instagram üzerinden halka açık olarak paylaşılır. (Bkz: Sıkça Sorulan Sorular)

 

3. PhotoMaraton’a herkes katılabilir. 18 yaşın altındaki kişiler için yasal vasinin yazılı onayı gerekir.

 

4. PhotoMaraton’dan en az 1 gün öncesine kadar kayıt olmak gerekir. Kayıt iptali halinde organizasyon tarafından başvuru ücreti iade edilemez. Kayıt sadece katılım ücretinin ödenmesinden sonra geçerlidir. PhotoMaraton günü ücretler 25 TL arttırılmaktadır.

 

5. Katılımcı, etkinlik sırasında medya yada basın tarafından verilen olağan dokümantasyonun bir parçası olarak, röportaj yapılmasını ve fotoğrafının çekilmesini kabul eder.

 

6. Katılımcı, fotoğraflarının PhotoMaraton organizasyon ekibi tarafından PhotoMaraton partnerleri ve/veya sponsorlarına gösterilebilmesini açıkça kabul eder.

 

7. Katılımcının çekmiş olduğu fotoğrafların telif hakkı katılımcıya aittir.


8.
Katılımcı, kayıt verisinin elektronik olarak işleneceğini açıkça kabul eder. Verilerin üçüncü şahıslara aktarılması, önceden izin almadan gerçekleşmeyecektir.

 

9. Organizatörler PhotoMaraton etkinliği özelinde değişiklik yapma, erteleme veya iptal etme hakkını saklı tutar. Kurallar günün koşullarına göre değiştirilebilir. PhotoMaraton etkinliğinin iptal edilmesi durumunda, katılım ücreti, iptalden sonraki dört hafta içinde veya mümkünse sabit bir değiştirme tarihi için katılımcılara iade edilecektir.

 

10. Şehirdeki katılım ve hareket katılımcıların sorumluluğundadır. Organizasyon komitesi PhotoMaraton sırasında herhangi bir hastalık, kaza vb. türden olaylardan sorumlu tutulamaz. PhotoMaraton’a katılan herkese günlük ferdi kaza sigortası yapılmaktadır.

 

11. PhotoMaraton düzenleyicileri, tema belirleyicileri, seçili kurul ve diğer görevliler yarışmaya katılamazlar.

 

12. Kural ihlali itirazları, PhotoMaraton tema birincilerinin açıklanmasının ardından 15 gün içerisinde İsim Soyisim, Telefon Numarası, Mail Adresi ve şikayet konusu ile birlikte “info@photomaraton.com” adresine iletilebilir. Ödül almaya hak kazananların ödülleri, itiraz sürecinden sonra paylaşılır.

 

13. Hukuki başvurular için İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi yetkilidir.

Kayıt olmadan önce bize sormak istediğiniz bir konu var ise iletişime geçebilirsiniz.