<We_can_help/>

What are you looking for?

PhotoMaraton Hakkında

PhotoMaraton Nedir?

PhotoMaraton fotoğrafçıları aynı tema etrafında birleştiren ve zamanla yarışılan bir kültürel etkinliktir. Fotoğraf tutkusudur. Konu olarak seçilen şehrin, bölgenin tanıtımına katkıdır. Tümü fotoğrafa adanmış bir gündür.

Adına maraton diyorsak da koşmanıza gerek yok; sakin, serinkanlı bir etkinlik bu. Üstelik, herhangi bir dijital fotoğraf makinesine ve fotoğraf çekebilen cep telefonuna sahip olan herkese açık. O şehrin insanlarını, dostları, arkadaşları, sevgilileri, fotoğraf tutkunlarını, turistleri, bu zevkli yarışmaya dahil eder.

Bir yandan, fotoğraf üretilmesini eğlenceli ve heyecanlı bir aktiviteye çevirirken, katılımcılarını, şehri alternatif bir şekilde yaşarken temalı görüntüler oluşturmaları için teşvik eder. Bir şehri fotoğraflar aracılığıyla yeniden var eder.

PhotoMaraton Türkiye

PhotoMaraton etkinlikleri, isim kullanım hakkının alınması ile Türkiye’de ilk defa 2018 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenmiştir. PhotoMaraton etkinlikleri Türkiye’de sadece Fotoğraf Organizasyonları Derneği FOTON tarafından düzenlenebilir.

PhotoMaraton’un Amacı

PhotoMaraton’ların düzenlenmesi yoluyla fotografik kültürünü ve düşüncesini yaymak, geliştirmek;

  • Fotoğrafın çevrenin, bölgenin ve kültürel mirasın farkındalığı için bir araç olarak kullanılmasını teşvik etmek;
  • Yavaş yaşama, zaman kalitesinin iyileştirilmesi ve gözlem yoluyla sürdürülebilirlik kültürünün yayılması;
  • Fotoğraf tutkunlarının varlığıyla gerçek ve sanal yeni bir topluluğunun yapılandırılması;
  • Fotoğraf, video ve görsel sanatların, etkinliklerin, yarışmaların, sergilerin, atölye çalışmalarının, kursların himaye ve organizasyonlarının gerçekleştirilmesi. Özellikle kitaplar aracılığıyla yayıncılığın geliştirilmesi ve her türlü teşviğin oluşturulması;
  • Üyelerin faaliyetlerini, eğitim, bilgi ve bağlantı merkezi olarak koordine etmektir.

PhotoMaraton Nasıl Bir Etkinlik

PhotoMaraton, katılımcıların belirli bir süre içinde, genellikle 6, 9, 12 veya 24 saat arasında, önceden belirlenmiş ve başlangıç noktalarında verilen temalar üzerinden bir dizi fotoğraf çekmeleri gereken bir fotoğraf etkinliğidir.

PhotoMaraton sadece dijital fotoğraf makineleri, akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir. Kameranın çeşitli türleri rekabeti renklendirebilir. PhotoMaraton etkinliklerinde katılımcıların çekimleri sonrası Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programı kullanmalarına izin verilmez.

PhotoMaraton Tarihi

Bir PhotoMaraton düzenleme düşüncesi, iki arkadaş Antonio Bolivar ve Eduardo Soto tarafından Madrid’de 1984 yılında ortaya atıldı. Buna “Maratón Fotográfico” adı verildi. Antonio Bolivar arkadaşı Eduardo Soto ile birlikte bu adla bir PhotoMaraton yapısında bir fotoğraf yarışması düzenledi ve bunu Madrid Kent Konseyi’ne sundu. Kodak ve Albacolor adlı bir fotoğraf laboratuarı sponsor oldu.

1985’ten 1988’e kadar Madrid kent Konseyi ve Kodak’la birlikte dört defa tekrarlandı ve daha sonra Lizbon, Santiago de Compostela  gibi şehirlerin de içinde olduğu birkaç tane daha yapıldı.

“PhotoMaraton” daha sonra dünyayı dolaşmaya başladı. 1987’de New York’ta bir PhotoMaraton yapıldı.1988’de Stockholm’de ve 1989’da Kopenhag’da PhotoMaraton düzenlendi. Sonra sıra Berlin’e geldi ve Cardiff, Nice, New Castle maratonları da ardından geldi.

Bugün PhotoMaraton, Miami Beach’ten Filistin’e, Afrika’dan, Myanmar’a kadar yayılmış durumda. Antonio ve Eduardo’nun 1984 yılında hayata geçirdikleri bu proje, bugün 90’dan fazla ülkede düzenlenen dünya çapında bir fotoğraf etkinliği haline geldi.

Diğer PhotoMaraton’lar

PhotoMaraton’un resmi internet sitesi olan www.photomarathon.com üzerinden dünyadaki diğer PhotoMaraton’ları inceleyebilir veya buraya tıklayarak PhotoMaraton dünya haritasına erişebilirsiniz.