Katılım Şartları

PHOTOMARATON’A KATILIM ŞARTLARI


Temel şartlar

Yarışmaya dijital kamera ve cep telefonu kullanan herkes katılabilir.Maraton günü boş bellek kartı ve ve şarjlı piller katılımcıların yanında olmalı.Tüm görüntüler, PhotoMaraton gününde belirlenen konsepte göre 6 - 9 - 12 - 24 saat içinde, çekilmiş olmalıdır. Bu nedenle fotoğraf makinesinin tarih ayarlarını kontrol ediniz! Çekim sonrasında Photoshop veya benzeri programlarla düzenleme yapılmayacak, fotoğrafın orijinalliğine müdahale edilmeyecek ve bireysel temalar, belirlenen sıraya göre fotoğraflanacaktır.Bu şartlar özel bir program ve Exif dosyası aracılığıyla tarafımızdan kontrol edilecektir.

 

Konular sıralı olmalı

Tüm konular, belirlenen temalara göre doğru sırayla fotoğraflanmalıdır. Her istasyonda, kronolojik olarak fotoğraflanması gereken yeni konular verilecektir. Her katılımcının serisini  tanımlayabilmek için, ilk fotoğraftan önce gösterilen ikonu fotoğraflaması gerekmektedir. PhotoMaraton sonunda, hafıza kartınızda sadece yarışmaya gönderilmesini istediğiniz belirlenen konsepte göre 6 - 9 - 12 - 24 adet fotoğraf bulunmalıdır.

 

Format / görüntü işleme

Yalnızca JPG formatları kabul edilir. Lütfen fotoğraf makinenizde JPG formatını ve fotoğrafların kalitesi olarak "yüksek" değerini ayarlayın.Resim biçimi olarak, standartlar gereği 2:3 formatını seçmanız önerilir. Fotoğraf makinenizle bu mümkün değilse, sergilediğiniz resim şeritleri 9×13 formatında tam bir resim olmalı, beyaz bir çerçeve ile gösterilmelidir.Buna ek olarak, manzara modunda kayıt yapmanızı öneririz.Akşam çekimlerinde ihtiyacınız doğrultusunda bir flaş veya tripod almanızı öneririz.

 

Dakiklik

Başlama saatinden itibaren 30 dakika içinde toplantı noktasına gelmeyen veya belirtilen zamanlarda, ara saatlerde görünmeyenler diskalifiye olur. Aynı durum, saati varış istasyonu için de geçerlidir. Her istasyon için yarım saat geç gelme payı tanınmaktadır. 

 

Mekanlar

PhotoMaraton’un sonuçları günümüz için, gelecek kuşaklara bırakılacak çok önemli bir belge değeri taşıyor. Siyah, beyaz ve renkli, en iyi maksimum 144 fotoğraf, daha sonra yapılacak sergide yer alacaktır. Tüm mekânlar PhotoMaraton'un yapılacağı şehirdeki istasyonda toplanılacaktır. Bu duraklarda yeni rotalar belirlenip, katılımcılara yeni temalar, açıklayıcı notlar ve yol haritası verilecektir. Katılımcılar, ara istasyonlarda tema sayfalarını kendileri almalıdır. Başlangıç numarası, yarış boyunca görünür şekilde kullanılmalıdır. Küçüklere (18 yaşın altında) yasal bir vasi eşlik edebilir veya vasilerinin yazılı izniyle katılım gerçekleşebilir.

 

*PhotoMaraton düzenleyicileri, tema belirleyicileri, seçili kurul ve diğer görevliler yarışmaya katılamazlar.