Profesyonel / Amatör Katılım İzmir

PHOTOMARATON İZMİR 20 - 21 Ekim 2018

 

NASIL ÇALIŞIYOR?
 

PhotoMaraton iki bölüm olarak organize edilmiştir. Fotoğraf makinesi ile katılacaklar günü, 9 saatlik süre içinde, 3 istasyon dahilinde, her istasyonda 3 tema verilmek suretiyle, toplamda 9 saat 9 tema ve 9 fotoğraftan oluşan bir etkinliktir. Temalar yaratıcılığa açıktır. Katılımcılardan İzmir’de zamanın ruhunu yansıtacak anın, anların fotoğraflanması istenecektir. Her istasyonda 3 fotoğraf lideri ayrı ayrı temaları açıklayacaklardır. Çalışılacak temalar daha önce açıklanmayacak ve her bir fotoğraf lideri bir sonraki temayı bilmeyecektir.

 


KONAK-KARŞIYAKA-ALSANCAK-KONAK
 

PhotoMaraton İzmir, fotoğraf tutkusundan doğan ve bu tutkuyu ülkemizin zengin çevre, bölge ve kültürel mirasının geliştirilmesine yönelik bir araç olarak kullanımını teşvik etmek amacıyla İzmir'de gerçekleştirilecek uluslararası bir etkinliktir. PhotoMaraton yarışma değildir, günü eğlenceli kılan sosyal bir aktivitedir.

 

Hayat çok hızlı geçiyor; bu hızla akan zamandan anları yakalayıp fotoğraf karelerine dönüştürmek, hatta zamanı durdurmak gerekiyor bazen. Hayat milyonlarca, milyarlarca fotoğraf karesinden oluşuyorsa eğer, ışığın peşinden koşarak bu kadim kenti kucaklamanın ve bu tarifsiz heyecanını yaşamanın tam zamanıdır. İzmir'i fotoğraflamak bir keyiftir. Farklı semtler, iç içe geçen hayatlar, birbirinden farklı hikayeleri olan insanlar, sokaklarda her gün, her saat, her dakika bize yeni sahneler yaşatmak için sıralarını bekliyorlar.

 
 

NASIL KAYIT OLUNUR?

Katılımcılar etkinlik öncesi internet sitesi üzerinden 50.00 TL ücret ödeyerek kayıt yaptıracaklardır. PhotoMaraton günü kayıt ücreti 75.00 TL dir. PhotoMaraton’un toplanma saati 10.30, bitiş saati 21.00’dir. Saat 8.30’dan itibaren katılımcılar ilk istasyon olarak Konak Meydanı'ndaki kayıt masalarından yaka kartlarını, tişörtlerini ve çantalarını teslim alacaklardır.

PhotoMaraton İzmir'e katılım ücreti olan 50.00 TL'yi organizasyon giderleri nedeniyle almak durumundayız. Ayrıca bu durum, bir parçası olmaktan mutluluk duyduğumuz uluslararası "photomarathon.com"un bir uygulamasıdır. 

 

Gelecek yıllarda alacağımız destekler neticesinde ödül artırımı ya da bu etkinliğe katılımı ücretsiz yapmak konusunda çalışmalarımız devam ediyor. İlginize teşekkür eder, hepinizi PhotoMaraton İzmir'de görmekten mutluluk duyacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz.

 

Aynı gün yapılan cep telefonu ile photomaraton katılımı 19.10.2018 tarihine kadar ücretsiz, PhotoMaraton günü 25 TL'dir.

 

9 TEMA 9 FOTOĞRAF LİDERİ

 

Fotoğraf çekimleri 3 tema üzerinden yapılacaktır. Katılımcılar SD kartlarına , ilk olarak yönetimin gösterdiği bir ikonu fotoğraflayıp, maratona başlayacaktır.İlk ikonu çekmeyenler ve her istasyonda başlamadan önce ikon çekmeyenler kurala uymadıkları için diskalifiye olacaklardır. PhotoMaraton toplu halde bir fotoğraf çekme etkinliği değildir. Herkes verilen yaka kartlarıyla, kendi ulaşım imkanlarını kullanabilecek, istedikleri yerde fotoğraf çekebileceklerdir.

 

2’nci istasyon olarak belirlenen Karşıyaka Vapur iskelesi katılımcıların ulaşım saati 15.00'dir. Bu istasyonda yine 3 ayrı fotoğraf lideri 3 ayrı temayı açıklayacak ve burada gösterilen ikon fotoğraflanarak PhotoMaraton'a devam edilecektir.İsteyen katılımcılar 3 adet fotoğrafını burada teslim ederek photomaratondan ayrılabilirler.

 

Son istasyon olan Alsancak'ta Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde 18.00’de tekrar buluşmak üzere katılımcılar dağılacaktır. Alsancak'ta gene başka 3 fotoğraf lideri 3 yeni temayı açıklayacaktır. Burada başka bir ikon çekimi ile PhotoMaraton’un son etabı da tamamlanacaktır. Gene burada da 6 fotoğraf ile PhotoMaraton'u sonlamak isteyen olursa, fotoğraflarını teslim edebileceklerdir.Tüm Çekilen fotoğrafların teslimi saat 19.00'da başlamak üzere saat 21.30'a kadar Konak Kent konseyi Türkan Saylan kültür merkezinde yapılacaktır.

 

 

DEĞERLENDİRME

FOTOĞRAF TESLİMİ KONAK KENT KONSEYİ TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ İÇİNDE TESLİM EDİLECEKTİR. SONUÇ İLANI ERTESİ AKŞAM SAAT 19.00'DA  KONAK KENT KONSEYİ TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ'NDE

 

Fotoğraflar Konak Meydanı’nda stant alanlarının bulunduğu noktaya teslim edilecek, sonuçlar ise ertesi gün (21 Ekim 2018, Pazar) Saat: 19.00’de İzmir Konak Belediye'sinde Alsancak Türkan Saylan kültür merkezinde açıklanacaktır.

 

PhotoMaraton’a katılanlar, en geç Saat 20.00'de Alsancak Konak kent konseyinin bulunduğu Türkan Saylan Kültür merkezinde yerde fotoğrafyönetime teslim edeceklerdir. Kartların teslimi erken saatlerde de (son tema’ların verildiği Alsancak'ta saat 19.00'dan sonra) gerçekleşebilir. Son teslim saat 21.30.

 

Her katılımcının 9 temayı da fotoğraflaması zorunludur. Teslim alınan temalar kodlanarak jüri seçimine hazır hale getirilecek, ertesi sabah saat 09.00’dan itibaren jürinin çalışması başlayacaktır. Her jüri üyesi önce kendi seçtiği 9 tema birincisini çıkaracak, bundan sonra da 9 jüri üyesi birlikte toplanarak 81 fotoğraf arasından derecelendirmeyi yapacaklar.

 

Sonuçlar akşam Saat 20.00’de açıklanacak. Kartların teslim anı ve jürinin çalışma saatleri içinde, PhotoMaraton’un sonuçlarının açıklanacağı İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde sponsor firmalar stant açıp tanıtım yapacaklardır. Ayrıca, 21 Ekim Pazar PhotoMaraton’un ikinci gününde jüri çalışmaları devam ederken saat 13.00’ten akşam jüri açıklamasına dek fotoğraf söyleşileri ve aktiviteler, yapılacaktır.

 

 

1 ADET FUJİ X A-5 FOTOĞRAF MAKİNESİ HEDİYESİ

 

Toplamda 9 adet tema bulunmaktadır. 9 temanın arasından Jürinin seçtiği PhotoMaraton İzmir birincisine Fuji X A-5 fotoğraf makinesi hediye edilecektir. Kalan 8 temanın birincisine ise sponsor firmaların uygun gördükleri ürünler verilecektir. Etkinlikte başarı gösterenlere özel ödüller olabilecek; son elemeye kalan fotoğraflar albüm olarak basılıp, ileri bir tarihte sergilenecektir.

Amatör / Profesyonel Katılımı Yarışma Jürileri

Tema Belirleyiciler

PhotoMaraton 20 Ekim'de saat 10.30'da İZMİR Konak Meydanında toplanıyor. 9 tema birincisinin, birincisine bir adet Fuji AX-5 fotoğraf makinesi ödülü verilecektir. Diğer tema birincilerine ise sponsorlardan temin edilen; Zhıyun gimbil, Gopro hero, Manfrotto çanta, Sıgma 30 mm lens, FDX led ışık, Olimpus traccer makina, Sandisk hafıza kartı ve tripot takımı hediye edilecektir.

 

Fuji X-A5 için aşağıdaki linke bakınız.

www.fujifilmshop.com/katalog/urun/x-a5_gumus__16-50_kit

 

 

 

 

PHOTOMARATON ETKİNLİĞİ DE BİR DİZİ KURAL İÇERİYOR


1.PhotoMaraton etkinliğinde,içinde kart yuvası bulunan dijital kameralar kullanılmalıdır.Herhangi bir veri manipülasyonu (fotoğraf düzenleme, dosyaları yeniden adlandırma, EXIF verilerinde yapılan değişiklikler vb.) Anında diskalifiye edilmeye neden olacaktır.Yarışma süresince sadece bir kamera kullanılabilir. Dosya biçimi "JPEG" olmalıdır.Fotoğrafların silinmesine ve tekrarına izin verilir.


2.PhotoMaraton’a herkes katılabilir.18 yaşın altındaki kişiler için yasal vasinin yazılı onayı gerekir. Katkı payı, "PhotoMaraton"un sitesine önceden aktarılacak ve katılımcı kayıt başlangıç numarası alacaktır.


3.PhotoMaratonu'ndan 2 gün öncesine kadar kayıt olmak gerekir.Kayıt iptali halinde organizasyon tarafından başvuru ücreti iade edilemez. Kayıt sadece katılım ücretinin ödenmesinden sonra geçerlidir. 


4.Katılımcı, etkinlik sırasında medya ya da basın tarafından verilen olağan dokümantasyonun bir parçası olarak, röportaj yapılmasını ve fotoğrafının çekilmesini kabul eder.


5.Katılımcı, kayıtlarını İzmir PhotoMaraton'unun ortakları ve sponsorları tarafından organizatörlerinin kullanımını açıkça kabul eder.


6.Katılımcı, fotoğrafların tüm hakları olduğunu ve üçüncü kişilerin sunumunda herhangi bir kişilik haklarının ihlal edildiğini onaylar.


7.Katılımcı, kayıt verisinin elektronik olarak işleneceğini açıkça kabul eder. Verilerin üçüncü şahıslara aktarılması, önceden izin almadan gerçekleşmeyecektir.


8.Organizatörler etkinliği iptal etme, erteleme veya kurallarını değiştirme hakkını saklı tutar. Kayıt iptali halinde organizasyon tarafından başvuru ücreti iade edilemez.


9.Şehirdeki katılım ve hareket kendi sorumluluğunuzdadır. Organizasyon komitesi PhotoMaraton sırasında herhangi bir hastalık,kaza vb. türden olaylardan sorumlu tutulamaz. Sponsor olarak bir sigorta şirketi yönlendirildiğinde, PhotoMaraton’a katılan herkes sigorta yapılacaktır.


10.Hukuki başvurular için İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi yetkilidir.

BAŞARI İÇİN İPUÇLARI

1. Başlangıç noktasıne erken gelip kayıt olunuz.

2. Fotoğrafları verilen sıraya göre çekiniz.

3. Jpeg formatı seçiniz.

4. Hafıza kartlarınızı biçimlendiriniz.

5. Makinelerinizin tarih ve saat ayarlarını kontrol ediniz.

6. Makinanızda filtre kullanabilirsiniz.

7. Harici flaş kullanabilirsiniz.

8. Ekstra pil ve şarj cihazı taşımalısınız.

9. İyi bir yürüyüş ayakkabısı ve giyecekler olmalıdır.

10. Bisiklet ile bir PhotoMaraton'u tamamlayabilirsiniz.

11. Kimlik veya pasaportunuz yanınızda bulunsun.

12. PhotoMaraton sırasında kendinize fotoğraf çekmek isterseniz yedek hafıza kartı veya ikinci bir makine bulundurunuz. Eğer tek hafıza kartınız varsa bu karttaki yarışma dışı fotoğrafları, kart tesliminden önce wi-fi ile gönderebilirsiniz ya da bilgisayar yardımıyla kopyalayabilirsiniz. Kesinlikle yarışmaya katılacak fotoğraflarınızı bilgisayara yükleyip tekrar karta yükleme yapmayınız.

GÜZEL BİRGÜN GEÇİRMEK
 

1. PhotoMaraton koşmak değildir. Bir beyin fırtınasıdır. Kısa sürede,verilen temaların fotoğrafını çekmek demektir.

 

2. PhotoMaraton'larda çok fazla ekipmanla gezmek size dezavataj sağlayacaktır.

 

3. İki üç kişilik gruplar halinde gezmeniz yeni fikirler üretmenize yol açacaktır.

 

4. Yavaş ve sakin hareket edin.Herkesin çektiği konuyu değil, ayırtedici özelliği olan fotoğrafları çıkarın.

 

5. Düşündürücü ve arkasında bir fikir bulunan yaratıcı fotoğraflara yönelin.

 

6. PhotoMaraton sırasında sokaklarda insanları zor duruma sokacak fotoğraflara yönelmek yerine;hafif bir gülümseme ile yaklaşmak size güzel fotoğraf yakalatır.

 

7. Kazanmak,kaybetmek önemli değildir. Yeni deneyimler, yeni arkadaşlıklar ve en önemlisi eğlenceli bir aktivite günü sizi bekliyor.

Profesyonel / Amatör Katılım İzmir

PHOTOMARATON NEDİR?

PhotoMaraton birleştiren bir kültürel etkinliktir. Fotoğraf tutkusudur. Yaşanılan bölgenin tanıtımına katkıdır. Fotoğrafa adanmış bir gündür. Maraton diyorsak; koşmanıza gerek yok; sakin, serinkanlı bir aktivite bu. Herhangi bir dijital fotoğraf makinesine ve cep telefonuna sahip olan herkese açıktır.

 

Vatandaşları,  arkadaşları, sevgilileri, fotoğraf tutkunlarını, turistleri, eğlenceli bir günde, kenti alternatif bir şekilde yaşarken temalı görüntüler oluşturmaları için teşvik eder. Fotoğrafın uzman ve yönlendirici liderleri ile bir araya gelecek ve İnteraktif, eğlenceli bir photomaraton yaşayacaksınız.

  • Ürün Kodu: pro-katilim-izmir
  • Stok Durumu: Stokta var
  • 75,00₺