PhotoMaraton Tarihi

PHOTOMARATON'UN TARİHİ

 

Bir PhotoMaraton yapma düşüncesi, iki arkadaş Antonio Bolivar ve Eduardo Soto tarafından Madrid'de 1984 yılında ortaya atıldı. Buna “Maratón Fotográfico” adı verildi. Antonio Bolivar arkadaşı Eduardo Soto ile birlikte bu adla bir PhotoMaraton yapısında bir fotoğraf yarışması düzenledi ve bunu Madrid Kent Konseyi’ne sundu. Kodak ve Albacolor adlı bir fotoğraf laboratuarı sponsor oldu.

 

1985'ten 1988'e kadar Madrid kent Konseyi ve Kodak'la birlikte dört defa tekrarlandı ve daha sonra Lizbon, Santiago de Compostela  gibi şehirlerin de içinde olduğu birkaç tane daha yapıldı.

 

“PhotoMaraton” daha sonra dünyayı dolaşmaya başladı. 1987'de New York'ta bir PhotoMaraton yapıldı.1988'de Stockholm'de ve 1989'da Kopenhag’da PhotoMaraton düzenlendi. Sonra sıra Berlin’e geldi ve Cardiff, Nice, New Castle maratonları da ardından geldi.

 

 

Bugün PhotoMaraton, Miami Beach'ten Filistin'e, Afrika'dan, Myanmar'a kadar yayılmış durumda. Antonio ve Eduardo’nun 1984 yılında hayata geçirdikleri bu projenin, dünya çapında bu denli yaygınlaşacağını hayal ettiklerini sanmıyoruz.Hepimiz bu iki adama saygı borçluyuz. Onların sayesinde dünyadaki pek çok insanın bu eşsiz fotoğraf etkinliğine katılmaları mümkün oldu.

 

Şimdi ise 79 farklı şehirde PhotoMaraton düzenlenmektedir. Berlin şehri, 24 saat, 24 tema, 24 fotoğraf ile dünyanın en büyük ve en kapsamlı etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. PhotoMaraton, Türkiye’de ilk kez İstanbul’da, uluslararası düzeyde, 22-23 Eylül 2018 tarihinde uluslararası kurallarına uygun olarak gerçekleştirilecektir.


PhotoMaraton'un İlk Afişi...