<We_can_help/>

What are you looking for?

PhotoMaraton Türkiye

PhotoMaraton İstanbul 2021

Tarih: 6 Kasım 2021 Cumartesi

Kayıt Masası: 09:00 – Sirkeci Garı

İstasyonlar: Sirkeci – Beyazıt – Tünel – Taksim

Fotoğraf makineleri ile 9 Tema / 9 Saat / 9 Fotoğraf konsepti

Analog fotoğraf makineleri ile 3 Tema / 9 Saat / 3 Fotoğraf konsepti

Cep Telefonları ile 3 Tema / 9 Saat / 3 Fotoğraf konsepti

Video Kategorisinde 1 Tema / 1 Video (3 dakika) konspeti

İster amatör, ister profesyonel olsun tüm fotoğraf severlere açıktır.
Etkinliğe herhangi bir fotoğraf makinesi ve akıllı cep telefonu ile katılım sağlanabilir.

PhotoMaraton İstanbul 2021

Ana Sponsor

Etkinlik Günü – 6 Kasım Cumartesi

 • Katılımcılar sabah saatlerinde Sirkeci Tren Garı‘ndaki kayıt masalarından yaka kartı, t-shirt veya yelek, maske ve siperliklerini teslim alır. Kayıtlar, yüksek katılım sebebiyle saat 09.00’da başlar.
 • Kayıt alanına girmeden önce katılımcılara, bilgilerini yazmaları için bilgi kağıdı sunulur. Katılımcılar, doldurdukları bilgi kağıdı ile ateş ölçümü yapıldıktan sonra sıra ile kayıt masalarına yönlendirilir. Doldurulan bilgi kağıtları, kayıt masası personeli ile paylaşılır ve kayıt işlemi tamamlanır.
 • 1. istasyon olan Sirkeci Tren Garı‘nda saat 12.00 de 1 Analog kategori, 1 Cep kategori, 1 Video kategori ve 3 Dijital (Genel) kategori teması açıklanır. Temalar önceden bilinmez.
 • Katılımcılar, kendi kategorilerinde açıklanan temaları 3 saat içerisinde fotoğraflar ve ikinci istasyon olan Beyazıt meydanına en geç saat 15.00‘de gelir. Beyazıt istasyonunda yeni 1 Analog kategori, 1 Cep kategori ve 3 Dijital kategori teması açıklanır.
 • Katılımcılar Beyazıt istasyonunda açıklanan temaları fotoğraflar ve son istasyon olan Tünel’e saat 18.00‘de varırlar. Tünel istasyonunda son olarak 1 Analog kategori, 1 Cep kategori ve 3 Dijital kategori teması açıklanır.
 • Dijital ve Analog kategori katılımcıları son temalara ait fotoğrafları da çekip saat 19.00’dan itibaren Taksim Metrosu’nda yer alan etkinlik koridorundaki fotoğraf teslim noktasında fotoğrafların teslimini gerçekleştirerek etkinliği tamamlar. Son teslim saati 21.30’dur.
 • Analog katılımcılar, kayıt masasında kendilerine sunulacak Kodak Gold 200 model filmlerle çalışır. Taksimde teslim alınan filmler Karaköy Fotoğrafçı firması tarafından yıkanır, taratılır. Katılımcılar, mail ortamında kendilerine iletilen fotoğraflar arasından temalara ait olan 3 fotoğrafını seçer ve “info@photomaraton.com” adresi ile paylaşır.
 • Cep kategori katılımcıları, açıklanan 3 temaya ait fotoğrafları 6 Kasım 2021 Saat 23.59’a kadar “#photomaraton21” etiketi, “tema numarası” ve “katılımcı numarası” ile herkese açık olan Instagram hesaplarından yükler.
 • Video Kategori katılımcıları, Sirkeci istasyonunda açıklanan video teması özelinde hazırlayacakları videoyu 8 Kasım 2021 Saat 12.00’ye kadar “İsim Soyisim / #photomaratonistanbul” başlığı ile YouTube veya Vimeo platformlarından halka açık olarak paylaşır.

Seçici Kurul

Tema Belirleyicileri

Ödüller

PhotoMaraton İstanbul 2021 yılında Canon ana sponsorluğunda
toplamda 16 adet ödül dağıtıyor.

 

Dijital kategoride 9 tema birinci arasından seçilecek
PhotoMaraton İstanbul 2021 Genel Birincisine 1 adet
Canon EOS M6 Mark II + EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM Kit

 

Dijital kategoride diğer 8 tema birincisine 1’er adet
Canon EOS M50 Mark II + EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM Kit

 

Cep Kategori, Analog Kategori ve Video Kategori
tema birincilerine 1’er adet
Selphy Square QX10 Fotoğraf Yazıcısı +
XS-20L Fotoğraf Kağıdı
hediye edilecek.

 

PhotoMaraton günü Canon’dan katılımcılara özel içerikler de yer alacak.

Sıkça Sorulan Sorular

Daha fazla sorunun yanıtlandığı sayfamıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

PhotoMaraton Sabahı Ne Yapacağım?

Kayıtlar masası işlemleri 6 Kasım Cumartesi günü saat 09:00 itibari ile başlayacak. Kayıt alanına ulaşmadan önce “İsim Soyisim, Telefon Numarası, Mail Adresi, HES Kodu ve Katılacağınız Kategori” bilgilerini girmeniz için bilgi kağıdı ve sıra numarası sunulacak. Sıranız geldiğinde, ateş ölçümüz yapılacak ve bilgi kağıdınız ile birlikte kayıt masalarına ulaşacaksınız.

Kayıt masaları; Yeni Kayıt – Dijital Kategori – Cep Kategori – Analog Kategori – Video Kategori olarak önceden tanımlı olacak. Katılacağınız kategori ile ilgilenen masaya ulaştığınızda bilgi kağıdınızı görevli personele ileteceksiniz. HES kodu doğrulamasından sonra yaka kartınız teslim edilecek.

Kayıt masasının karşısında bulunan bölgede, sizlere teslim edilecek yaka kartına vurulacak bir damga ile T-shirt teslimi de gerçekleşecek.

Ayrıca ilgili alanda ana sponsor Canon firmasının stadı da ziyaret edebilir.

Saat 12:00’de ise gar meydanı giriş alanında temalar açıklanacak.

Aynı Anda İki Farklı Kategoride Yer Alabilir miyim?

Evet, katılım için bir sınırlama yoktur. Kurallarına uyabildiğiniz sürece tüm kategorilere ayrı ayrı bilet alarak dahil olabilirsiniz. Bilet almak için buraya tıklayabilirsiniz.

PhotoMaraton Günü Kayıt Olabilir miyim?

PhotoMaraton günü kayıt alanındaki “Yeni Kayıt” masalarından kayıt olabilirsiniz. Katılımcılara sunulan materyellerden ötürü etkinlik günü kayıt yaptıranlardan 25 TL fark ücreti alınmaktadır.

Fotoğraf Teslimi Nasıl Gerçekleşir?

Dijital kategoride çekilen 9 fotoğraf + 3 ikon fotoğrafı saat 19.00 itibari ile Taksim Metrosu’nda yer alan etkinlik koridorundaki fotoğraf teslim noktasında teslim edilir. Pandemi sebebi ile süreci hızlandırabilmek üzere hangi fotoğrafın hangi temaya ait olduğunu belirten notlar alınması gerekir.

Fotoğraf teslimi öncesinde fotoğraf makinenizdeki fotoğrafın sıra numarasını değil, direkt fotoğrafın adını not etmeniz beklenmektedir.

Sıralamaya önem verildiğinden; Sirkeci İkonu + Sirkeci 3 Tema + Beyazıt İkonu + Beyazıt 3 Tema + Galata İkonu + Galata 3 Tema sıralamasına uygun halde teslim edilmelidir. Sadece 12 adet fotoğraftan oluşan SD kartınız teslim alınır, fotoğraflar kopyalanır ve kartınız iade edilir. (Eğer farklı tipte bir SD kart kullanıyorsanız, lütfen dönüştürücünüzü yanınızda getiriniz.)

Analog kategoride, Taksim istasyonunda filmler teslim alınır. (Kutusunu saklayınız.) Karaköy Fotoğrafçı firmasında yıkatılır ve fotoğraflar mail ortamında katılımcılara ulaştırılır.

Cep Kategori Instagram üzerinden, Video Kategori YouTube veya Vimeo üzerinden ilgili hashtag kullanımları ile teslim edilir.

Fotoğraf manipülasyonu serbest mi?

PhotoMaraton’da fotoğraf manipülasyonu (Photoshop vb.) yapmak kurallara aykırıdır. Resmi PhotoMaraton yazılımı fotoğrafları elemektedir.

Fotoğraf makinasının izin verdiği kırpma, fotoğrafı döndürme vb. işlemler kurallara aykırı değildir.

Üst üste fotoğraf çekim tekniği ile üretilen fotoğraflar kural dışı sayılacaktır.

2021 Yılındaki Yenilikler Nelerdir?

 • Geçtiğimiz senelerden farklı olarak artık Cep ve Analog kategori için Sirkeci istasyonunda sadece ilk temalar açıklanacak, diğer temalar Beyazıt ve Galata istasyonlarında açıklanacak. Bu sayede video kategori haricindeki tüm katılımcılar yeni temaları öğrenmek üzere tüm istasyonları gezecek ve PhotoMaraton’u tam olarak deneyimleyebilecekler.
 • Analog kategoride teslimler Galata istasyonunda değil, Taksim istasyonunda gerçekleşecek.
 • 2021 ana sponsorumuz Canon oldu. Tema birincilerine sağlanan tüm hediyeler Canon tarafından karşılanıyor.
 • 2018 yılından beri aynı olan katılım ücretleri, şartlar gereği yükseltildi. Enflasyon ve maliyetlerin artması gibi sebeplerden ötürü ücretler güncellendi. Katılımcılara sunulan ürünler bilet fiyatına dahildir. Ek masraflarla karşılaşılmaz.
 • Teslim istasyonundaki görevli sayımızın arttırılması planlandı. Bu sayede teslim süreci daha hızlı bir şekilde tamamlanabilecek. (Bu konuda gönüllü olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.)

Kayıt Ol!

Etkinliğe katılmak için, Biletino üzerinden ilgili kategoriyi seçerek online ve güvenli ödeme yapabilirsiniz. Etkinlik günündeki yaka kartı tesliminde, süreci hızlandırabilmek adına Biletino üzerinden alınan biletlerin görevlilere gösterilmesi gerekmektedir.

Basında PhotoMaraton

Detaylı etkinlik raporu için iletişime geçebilirsiniz.